jeśli pragniemy sprawiedliwości i praworządności to powinniśmy zacząć od siebie

2016-05-10 07:35:26, komentarzy: 1

jeśli pragniemy sprawiedliwości i praworządności to powinniśmy zacząć od siebie.

 

Jeśli chcemy być sprawiedliwi i moralni to nie powinniśmy łamać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - bo jest znak równości: Konstytucja Rzeczypospolitej = moralność, etyka. Dlaczego? Dlatego, że nasza obecna Konstytucja przenosi i reprezentuje w obszarze normatywnym najlepsze zasady moralności, etyki, najwyższe zdobycze humanistyczne ludzkości, w tym patriotyczny i humanitarny wkład pokolenia wojennego Polaków.

 

TK lepiej lub gorzej strzeże tych wartości. Ostatnio coraz lepiej, lepiej od innych. Hasła nagonki na TK pozornie cieszą ale to Purrysowe zwycięstwo - cieszą tylko wtedy gdy patrzymy w kategoriach wojny domowej lub gdy obniżamy poziom. A nie powinniśmy tak patrzeć. Zawsze powinniśmy patrzeć w najpierw w kategorii moralnej, etycznej, patriotycznej - na końcu dopiero w kategoriach emocjonalnych, rewanżu, odpłaty itd.


Prezydent i PIS wywołali kryzys konstytucyjny, nie zaprzysięgli trzech sędziów (w/g mnie to dobrze) ale potem sami zaczęli łamać Konstytucję, kłamać, podżegać do działań bezprawnych: uchwalili niekonstytucyjną ustawę naprawczą, nie ogłosili wyroku, nakłaniają do bezprawia - działania na podstawie stalinowskiej zasady "domniemania konstytucyjności" ... (źle, to gorzej niż było). Gdyby kryzys TK miał posłużyć do dobrej zmiany pal licho - to dla wyższego celu. Ale wszystko wskazuje na to, że idzie w kierunku pogłębienia rządów stalinowskiej doktryny prawnej - jeszcze większego systemowego bezprawia.


Nie zbudujemy lepszej Polski (nawet jeśli buduje Ją PIS) na zbutwiałym fundamencie bezprawia. Sprawiedliwość to najpierw sprawiedliwy, rzeczowy, pozbawiony emocji osąd dokonywany przez nas samych.


Waldemar Deska

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Mirosław Moskwa 9:38, 10 maja 2016

    Bardzo mi przykro ale nie mogę się zgodzić ze wszystkim tezami postawionymi a artykule, bo w mojej ocenie to sędziowie TK od 1997r dopuszczają się rażących naruszeń Konstytucji przez co obywatele są zmuszani do przestrzegania ustaw niezgodnych z Konstytucją. Poniżej przesyłam link z treścią zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez sędziów TK.
    https://www.facebook.com/groups/755824307779759/permalink/1239144299447755/

    Odpowiedz